Jiří Čapek

zakladatel a tvůrce magnetické kuličkové dráhy KODA

Jiří Čapek vystudoval Fakultu strojního inženýrství VUT v Brně. Po dokončení školy absolvoval stáže v zahraničí a MBA program na Nottingham Trent University. Zkušenosti sbíral také v oblasti informačních technologií a oddělení řízení kvality služeb. Poté se vrátil do odvětví strojírenství, kde se cítí nejlépe. Kromě výroby kuličkové dráhy KODA (KOstičková DráhA) se věnuje práci ve vedení strojírenských společností.

Vše začalo na počátku roku 2018, kdy si chtěl Jiří Čapek koupit 3D tiskárnu, a následně ho napadlo, že kuličková dráha je pro 3D tisk ideálním výrobkem. Zlomový okamžik vývoje nastal v roce 2019, kdy tehdy osmiletá dcera Jiřího Čapka řekla, že je potřeba, aby kostky u sebe držely magnety. Společně s dcerou, se kterou konzultoval design kostek, pak dospěli k finální podobě magnetické kuličkové dráhy KODA, která splňuje přísné Evropské normy pro hračky a může se tak prodávat po celém světě. Protože stejné řešení ještě nikdo nepoužil, nechali si ho patentovat, stejně jako design kostek.

Dlouhodobým cílem Jiřího Čapka je, aby se KODA stala světoznámou značkou, se kterou si mohou hrát děti a dospělí na všech kontinentech, a současně tak ve světě šířit dobré jméno České republiky. Do budoucna plánuje výběr kostek rozšířit, přidávat barvy, různé velikosti a tvary uvnitř kostek.

Zájmy

Ve volném čase Jiřího Čapka baví plout nebo kotvit v zátokách na moři na lodi jako kapitán. Pokud nebrázdí rozbouřené vody, pak létá ve vrtulníku jako pilot ve výcviku.

Témata pro Jiřího Čapka

- technologie v oblasti 3D tisku

- myšlenka a proces vzniku kostek KODA

- cirkulární ekonomika

- použití pokročilých materiálů ve výrobě